Když Josef Průša začal stavět svou první 3D tiskárnu, potýkal se s problémy, které ho dle jeho slov zbytečně zdržovaly. Neměl místo, kde by mohl svoje pokusy testovat, chyběly mu stroje pro výrobu prototypů, a konečně také lidé, se kterými by mohl projekt konzultovat. A právě proto vznikl PrusaLab — místo, které umožňuje skvělým nápadům vzkvétat.
Do nového akceleračního programu hledáme makery, startupy i podnikatele, kteří chtějí vyvíjet, nebo již dokonce pracují na inovativním hardwarovém produktu.
Nabízíme pokročilé prototypové technologie, know-how a kapacitu PrusaLab týmu, a také širokou partnerskou síť české maker a tech komunity. K tomu navrch 150 000 Kč na pokrytí nákladů prvního prototypu a poskytnutí dalších možných investic dle povahy a škálovatelnosti projektu.
Účastníky provedeme každou fází vývoje — od prvotního nápadu přes prototyp až po uvedení na trh. Stejně tak ale rádi naskočíme do již rozjetého projektu. Na 6 měsíců se naši mentoři a experti na modelování, 3D tisk, programování, elektrobastlení, marketing, fundraising (a další) stanou vašimi parťáky, a projekt společně akcelerujeme do zdárného cíle.
Nabízíme Experti a mentoři S čím se hlásit Podmínky & kritéria Úspěšné projekty Přihláška 🚀
Hledáme cílevědomé jedince a týmy, kterým drive naší posádky pomůže posouvat se mílovými kroky. Nemusí se jednat čistě o projekt komerčního rázu, ale výsledný produkt by měl být schopen generovat zisk za účelem pokrytí počáteční investice. Projekt s vámi proto rádi prodiskutujeme a pomůžeme ho připravit. Pro inspiraci sdílíme několik úspěšných příkladů, ve kterých máme prsty:
Komerční produkty
Prusalabem prošla řada členů, kteří díky našemu zázemí rozjeli vlastní podnikání. Inspirovat se můžete třeba u stolního CNC KRVR, revolučního budíku Undout nebo u D/A převodníků Okto Research.
Umělecké instalace
Ty máme v merku. Podívejte se na Reflexi, světelnou instalaci, která u nás loni vznikla. Premiéru měla na pražském Signal Festivalu a momentálně jezdí po světe. No, a letos ji následuje crowdfundingová instalace Živý les.
Vzdělávací projekty
Škola hrou je heslo, za kterým si stojíme. Jako příklady uvádíme modulární závodní dráhu Prusa Race, jež děti skrze kutění seznámí se zákony fyziky, nebo výukovovou levitační sadu Maglev, na které jsme spolupracovali se studiem Prototypum.
Přestože se programování rozhodně nebojíme, jsme prototypová dílna, a věci si rádi osaháme.
Výsledkem akceleračního programu by měl být fyzický produkt.
Projekt by měl být schopen finančního zisku pro pokrytí investice ze strany Prusa Research se střednědobou návratností.
Nepožadujeme propracovaný podnikatelský plán, ale chceme, abyste nastínili přibližný finanční vývoj a možnosti produktu/projektu.
Uveřejnění vývojových dat a postupů za účelem sdílení vědomostí je jednou ze základních myšlenek Prusalabu a Prusa Research. Projekty se snažíme detailně dokumentovat, a tak přispívat komunitě.
Projekt by měl být proto alespoň zčásti open-source.
Ať už jde o technologii, IOT řešení, designérský produkt či záměr se sociálně kulturním nebo uměleckým přesahem, projekt by měl disponovat inovačním potenciálem.
Mezi témata, která jsou nám blízká, se řadí také udržitelnost, sdílená ekonomika či STEM vzdělávání.
Zkrátka a jasně, jsme otevřeni všem produktům a týmům, kteří chtějí přispět do české, ale i světové tech komunity něčím novým.
Projekty vybíráme na základě vlastního přesvědčení, souznění s hodnotami naší mateřské firmy a dlouhodobou vizí Prusalabu. Posuzujeme je dle toho, jak nás zaujmou, co přináší a čím a jak jim můžeme přispět a pomoci.
Projektům nabízíme možnost vícenásobných investic. Jejich počet a částka se odvíjí od povahy a škálovatelnosti projektu.
Každý vybraný projekt může počítat alespoň s jednorázovou investicí — v případě komerčního produktu jde o jednoduchou investici do výše 150 000 Kč. Nekomerční projekty mohou obdržet grant v hodnotě až 150 000 Kč.
Konkrétní podmínky budou specifikovány vybraným týmům.
Přihláška do PrusaLab hardware akcelerátoru má dvě části:
Jestli máte jasno, pokračujte k vyplnění přihlášky. Pokud máte jakýkoliv dotaz, neváhejte nás kontaktovat na adrese info@prusalab.cz, nebo na čísle +420 770 169 737.
Uzávěrka prvního kola PrusaLab hardware akcelerátoru je 7. prosince 2020 v 23:59.
KRVR X1
Nápad, a posléze první prototyp modulární CNC frézky/laseru zhmotnil za pomoci mistrů Prusalabu člen Matěj Kozák k příležitosti maturitní práce.
Již v průběhu vývoje si uvědomil, že projekt má potenciál komerčního využití — jeho představu potvrdily první předobjednávky, které momentálně plní.
Reflexe
Světelnou instalaci 91 pohyblivých zrcadel na její premiéře navštívilo přes 60 tisíc diváku, a teď ji pronajímáme festivalům napříč světem.
Cenné zkušenosti získali především naši elektrotechnici a programátoři, kteří se zabývali rozpohybováním zrcadel. Prohloubili jsme také naše schopnosti spolupracovat v mnoha iteracích na komplexních projektech.
Okto Research
S designem a plánem výroby digitálně analogových převodníků za námi přišel člen Prusalabu Pavel Krásenský — společně jsme se tak pustili do prototypace prvních dílů, a když jsme si ověřili možnosti výrobních postupů, spustili jsme na našich CNC i malosériovou výrobu.
Produkty Okto Research se rychle zařadily mezi oblíbený aparát hi-end audio nadšenců po celém světě, protože za málo peněz nabízí opravdu hodně muziky.
Undout
Budík, který vás naučí správně spát? Něco takového hledal Max Kozlov, a když si uvědomil, že na trhu žádné řešení neexistuje, rozhodl se jej vyvinout.
V Prusalabu za asistence našich mistrů vytvořil první prototyp, později založil vlastní tým a úspěšně vedl crowdfundingovou kampaň — a startup byl na světě!
Výuková levitační sada Maglev
Studio Prototypum, které mělo projekt v režii, nás oslovilo ohledně výroby skeletu levitující mašinky do výukové sady demonstrující vlastnosti supravodivých materiálů.
Úkolu jsme se zhostili a z umělého dřeva vyrobili několik prototypů za účelem hledání vhodného tvaru pro uložení tekutého dusíku.
Živý les
Crowdfundingová interaktivní instalace, která má za cíl upozornit na a zmírnit devastaci českých lesů kůrovcem, je výsledkem letošní otevřené výzvy Signal Calling.
Celkem 11 nafukovacích stromů je ovládáno na míru šitým softwarem, díky kterému mohou návštěvníci instalace finančním darem stromy oživit a roztančit.
Máte projekt, který je potřeba akcelerovat?
2021 © Prusa Research a.s. | Icons are sourced from The Noun Project