PRUSALAB HARDWARE AKCELERÁTOR

Když Josef Průša začal stavět svou první 3D tiskárnu, potýkal se s problémy, které ho dle jeho slov zbytečně zdržovaly. Neměl místo, kde by mohl svoje pokusy testovat, chyběly mu stroje pro výrobu prototypů, a konečně také lidé, se kterými by mohl projekt konzultovat. A právě proto vznikl PrusaLab — místo, které umožňuje skvělým nápadům vzkvétat.


Do nového akceleračního programu hledáme makery, startupy i podnikatele, kteří chtějí vyvíjet, nebo již dokonce pracují na inovativním hardwarovém produktu.

Nabízíme pokročilé prototypové technologie, know-how a kapacitu PrusaLab týmu, a také širokou partnerskou síť české maker a tech komunity. K tomu navrch 150 000 Kč na pokrytí nákladů prvního prototypu a poskytnutí dalších možných investic dle povahy a škálovatelnosti projektu.

Účastníky provedeme každou fází vývoje — od prvotního nápadu přes prototyp až po uvedení na trh. Stejně tak ale rádi naskočíme do již rozjetého projektu. Na 6 měsíců se naši mentoři a experti na modelování, 3D tisk, programování, elektrobastlení, marketing, fundraising (a další) stanou vašimi parťáky, a projekt společně akcelerujeme do zdárného cíle.

PROJEKTY JSOU VE FINÁLNÍ FÁZI POSUZOVÁNÍ. INFORMACE O DALŠÍM POSTUPU OBDRŽÍ ÚČASTNÍCI FORMOU EMAILU.x

 

Nabízíme Experti a mentoři S čím se hlásit Podmínky & kritéria Úspěšné projekty Přihláška 🚀

Nabízíme

Špičkové prototypovací technologie

3D tiskárny

CO2 laser

CNC frézka

CNC soustruh

Elektrodílna

Hi-tech manuální dílna


6 MĚSÍCŮ

pro realizaci

Počáteční investici do výše

150 000 Kč

na první prototyp


+ DALŠÍ INVESTICE

dle povahy a škálovatelnosti projektu

Mentoři & experti

Ondřej Kašpárek

Kapitán Prusalabu. Už téměř dekádu koordinuje a konzultuje kreativní projekty — kromě naší milované dílny stál u zrodu první české otevřené dílny, plzeňského DEPO2015, projektu Paralelní Polis, a je jeden z těch, kteří do zdejší kotliny přivedli i světový festival kutilství Maker Faire.

Martin Žampach

Průmyslový designer, sklář. Zkušenosti z oboru získané napříč kontinenty nyní úročí ve vlastním studiu Prototypum, které v roce 2020 získalo první místo v prestižní soutěži European Product Design Award.

Jaroslav Trojan

Venture kapitálový investor. Jaroslav se na evropské startupové scéně pohybuje již přes 10 let. Během této doby spolurealizoval investice za 500 milionů korun do převážně technologických projektů, např. VRgineers, Daytrip nebo Snuggs. Se svým VC fondem Nation 1 je připraven investovat do dalších nadějných startupů.

Michaela Kašpárek Mixová

Manažerka inkubačních programů. Michaela již několik let pomáhá vytvářet vhodné podmínky pro vznik a rozvoj zajímavých kreativních nápadů a projektů — iniciovala vznik Kreativního inkubátoru DEPO2015, teď designuje inkubaci v rámci Art&Digital Labu v Hale 40.

Matěj Suchánek

Jedna polovina našeho Elektrolabu. Matěj má prsty hned v několika komerčních projektech, které staví odspodu. Vývoj a prototypace IoT řešení jsou pro něj denním chlebem.

Leoš Hort

Druhá polovina našeho Elektrolabu. Když Leoš pod přezdívkou HRTL nekouzlí po klubech na zbastlené modulární synťáky, vyvíjí, pájí, programuje a vede open-source projekty

Maxim Kozlov

Marketingový konzultant, startupový zakladatel. Již během studia střední školy se podílel na řadě podnikatelských projektů, nejvíce úsilí nyní věnuje chytrému budíku Undout. Za své aktivity byl oceněn jako Středoškolák roku a zařadil se do žebříčku Euro 20 pod 20.

Petr Vacek

Computational designer, architekt, překladatel bitů do atomů. Petr driftuje mezi uměním, vědou a pokročilými technologiemi s touhou objevovat nevyzkoušené, tvořit neočekávané a posouvat hranice možností lidské tvorby. Je spoluautorem světelné instalace Reflexe a ve volném čase krotí roboty.

Václav Bedřich

Spoluzakladatel CzechCrunche, jednoho z největších byznysových magazínů v Česku. Pravidelně pomáhá startupům i jednotlivcům s PR a mediální komunikací jejich byznysu v Česku i v zahraničí, s marketingovou strategií, fundingem i napojením na správné lidi.

Josef Průša

Hádáme, že Josefa není nutné představovat, ale kdyby náhodou… Josef Průša je zakladatelem 3D tiskařské firmy Prusa Research, technologického startupu, který se pravidelně umisťuje na předních příčkách nejrychleji rostoucích firem střední Evropy. No, a právě na Josefův popud vznikl PrusaLab.

Tým Prusa Research

V naší mateřské firmě se najde odborník prakticky na cokoliv. Pracovní tým se tak může v případě potřeby rozšířit o experty z různých odvětví — od mechatronika přes HR experta po software inženýra.

Partneři

S jakými projekty se přihlásit?

Hledáme cílevědomé jedince a týmy, kterým drive naší posádky pomůže posouvat se mílovými kroky. Nemusí se jednat čistě o projekt komerčního rázu, ale výsledný produkt by měl být schopen generovat zisk za účelem pokrytí počáteční investice. Projekt s vámi proto rádi prodiskutujeme a pomůžeme ho připravit. Pro inspiraci sdílíme několik úspěšných příkladů, ve kterých máme prsty:

Komerční produkty

Prusalabem prošla řada členů, kteří díky našemu zázemí rozjeli vlastní podnikání. Inspirovat se můžete třeba u stolního CNC KRVR, revolučního budíku Undout nebo u D/A převodníků Okto Research.

Umělecké instalace

Ty máme v merku. Podívejte se na Reflexi, světelnou instalaci, která u nás loni vznikla. Premiéru měla na pražském Signal Festivalu a momentálně jezdí po světe. No, a letos ji následuje crowdfundingová instalace Živý les.

Vzdělávací projekty

Škola hrou je heslo, za kterým si stojíme. Jako příklady uvádíme modulární závodní dráhu Prusa Race, jež děti skrze kutění seznámí se zákony fyziky, nebo výukovovou levitační sadu Maglev, na které jsme spolupracovali se studiem Prototypum.

Podmínky

 • Hlavním zaměřením je hardware
 • Přestože se programování rozhodně nebojíme, jsme prototypová dílna, a věci si rádi osaháme.

  Výsledkem akceleračního programu by měl být fyzický produkt.

 • Byznys idea
 • Projekt by měl být schopen finančního zisku pro pokrytí investice ze strany Prusa Research se střednědobou návratností.

  Nepožadujeme propracovaný podnikatelský plán, ale chceme, abyste nastínili přibližný finanční vývoj a možnosti produktu/projektu.

 • Open-source
 • Uveřejnění vývojových dat a postupů za účelem sdílení vědomostí je jednou ze základních myšlenek Prusalabu a Prusa Research. Projekty se snažíme detailně dokumentovat, a tak přispívat komunitě.

  Projekt by měl být proto alespoň zčásti open-source.

Kritéria výběru

 • Účel projektu
 • Ať už jde o technologii, IOT řešení, designérský produkt či záměr se sociálně kulturním nebo uměleckým přesahem, projekt by měl disponovat inovačním potenciálem.

  Mezi témata, která jsou nám blízká, se řadí také udržitelnost, sdílená ekonomika či STEM vzdělávání.

  Zkrátka a jasně, jsme otevřeni všem produktům a týmům, kteří chtějí přispět do české, ale i světové tech komunity něčím novým.

 • Vize Prusalabu
 • Projekty vybíráme na základě vlastního přesvědčení, souznění s hodnotami naší mateřské firmy a dlouhodobou vizí Prusalabu. Posuzujeme je dle toho, jak nás zaujmou, co přináší a čím a jak jim můžeme přispět a pomoci.

Financování vybraných projektů

Projektům nabízíme možnost vícenásobných investic. Jejich počet a částka se odvíjí od povahy a škálovatelnosti projektu.

Každý vybraný projekt může počítat alespoň s jednorázovou investicí — v případě komerčního produktu jde o jednoduchou investici do výše 150 000 Kč. Nekomerční projekty mohou obdržet grant v hodnotě až 150 000 Kč.

Konkrétní podmínky budou specifikovány vybraným týmům.

 

Přihláška

Přihláška do PrusaLab hardware akcelerátoru má dvě části:

 • přihláškový formulář by měl stručně a jasně představit váš záměr, zároveň funguje jako jakási osnova pro vaši prezentaci;
 • prezentace projektu (ve formátu .pdf), kterou umístíte do stejného formuláře, by pak měla sloužit jako samostatný nositel informací, na jejímž základě budeme projekt posuzovat. Budeme proto rádi, když si na její tvorbu vyhradíte čas, a projekt představíte do posledního detailu.

Jestli máte jasno, pokračujte k vyplnění přihlášky. Pokud máte jakýkoliv dotaz, neváhejte nás kontaktovat na adrese info@prusalab.cz, nebo na čísle +420 770 169 737.

Uzávěrka prvního kola PrusaLab hardware akcelerátoru je 7. prosince 2020 v 23:59.

 

Projekty, na kterých jsme se podíleli

KRVR X1

Nápad, a posléze první prototyp modulární CNC frézky/laseru zhmotnil za pomoci mistrů Prusalabu člen Matěj Kozák k příležitosti maturitní práce.

Již v průběhu vývoje si uvědomil, že projekt má potenciál komerčního využití — jeho představu potvrdily první předobjednávky, které momentálně plní.

Reflexe

Světelnou instalaci 91 pohyblivých zrcadel na její premiéře navštívilo přes 60 tisíc diváku, a teď ji pronajímáme festivalům napříč světem.

Cenné zkušenosti získali především naši elektrotechnici a programátoři, kteří se zabývali rozpohybováním zrcadel. Prohloubili jsme také naše schopnosti spolupracovat v mnoha iteracích na komplexních projektech.

 

Okto Research

 • oktoresearch.com
 • S designem a plánem výroby digitálně analogových převodníků za námi přišel člen Prusalabu Pavel Krásenský — společně jsme se tak pustili do prototypace prvních dílů, a když jsme si ověřili možnosti výrobních postupů, spustili jsme na našich CNC i malosériovou výrobu.

  Produkty Okto Research se rychle zařadily mezi oblíbený aparát hi-end audio nadšenců po celém světě, protože za málo peněz nabízí opravdu hodně muziky.

Undout

Budík, který vás naučí správně spát? Něco takového hledal Max Kozlov, a když si uvědomil, že na trhu žádné řešení neexistuje, rozhodl se jej vyvinout.

V Prusalabu za asistence našich mistrů vytvořil první prototyp, později založil vlastní tým a úspěšně vedl crowdfundingovou kampaň — a startup byl na světě!

Výuková levitační sada Maglev

 • prototypum.cz/prace/vyukova-levitacni-sada
 • Studio Prototypum, které mělo projekt v režii, nás oslovilo ohledně výroby skeletu levitující mašinky do výukové sady demonstrující vlastnosti supravodivých materiálů.

  Úkolu jsme se zhostili a z umělého dřeva vyrobili několik prototypů za účelem hledání vhodného tvaru pro uložení tekutého dusíku.

Živý les

Crowdfundingová interaktivní instalace, která má za cíl upozornit na a zmírnit devastaci českých lesů kůrovcem, je výsledkem letošní otevřené výzvy Signal Calling.

Celkem 11 nafukovacích stromů je ovládáno na míru šitým softwarem, díky kterému mohou návštěvníci instalace finančním darem stromy oživit a roztančit.

Máte projekt, který je potřeba akcelerovat?

Podat přihlášku

Back to Top