Posedla

Cyklistická značka, která vyvíjí 3D tištěné sedlo na míru zákazníkovi.

Akcelerace dokončena

Cíl akcelerace
funkční prototyp 3D tištěného sedla
Rok akcelerace
2021
Tým
Jiří Dužár , Martin Řípa

Myšlenka cyklistického sedla na míru, kde ve vývoji a následné produkci hraje klíčovou roli 3D tisk, ale také pokročilé kompozitní materiály, se zrodila v hlavách „posedlých” cyklistů Martina Řípy a Jiřího Dužára. Sedlo je jedním ze tří kontaktních bodů cyklisty s kolem a to, jak jezdci padne, má zásadní vliv na jeho zdraví, komfort a výkon. Přestože má každý člověk unikátní fyziologii, výběr sedla v drtivé většině případů probíhá metodou pokus-omyl, což ve většině případů nevyústí v tu správnou volbu.

Posedla představují řešení tohoto problému. Sedla na míru vznikají kombinací klasických výrobních postupů s parametrickým designem, a to pomocí 3D tisku. Na základě individuálních parametrů, které cyklista zadá z pohodlí domova, se tak docílí přesné a správné ergonomie posedu.

Při pobytu v akcelerátoru startup prošel několika fázemi prototypování od vstupních modelů až po testovací prototypy. Projektu se podařilo konsolidovat tým klíčových spolupracovníků a dodavatelů, a konec programu završil 15milionovou investicí ze strany Prusa Research. Prodej produktu byl oficiálně spuštěn se začátkem sezóny 2022.

Inovační firma Ústeckého kraje 2021
1. místo
TOP 10 Inovátoři roku 2022
Hospodářské noviny
Creative Business Network 2022
Národní finále