Rozhovor s Tomášem Kaplerem

Zajímá Vás, s kým se v PrusaLabu můžete potkat? V sérii krátkých rozhovorů Vás chceme seznámit se zajímavými lidmi z prostředí naší dílny, kteří nás inspirují a baví. Prvním z nich je Tomáš Kapler, člen, který je u nás prakticky od vzniku Labu.


Představ se v krátkosti čtenářům.

Ahoj, jmenuji se Tomáš Kapler. Je mi 41, mám dvě dcery (13 a 10 let), v běžném životě se zabývám business rozvojem online projektů větších firem, řeším analytiku, marketing a podobně.

 

Co tě do PrusaLabu přivedlo?

Lab jsem si zamiloval hned na akci při jeho otevření. Když jsem byl malý, nedala se spousta věcí sehnat, a tak jsme si je vyráběli. Dnes to už díky bohu neplatí, ale i tak mi chyběl ten kreativní proces, něco vyrobit, něco uchopitelného, vlastního, přesně vyhovujícího tvým potřebám. Znám lidi, kteří se narodili o deset let později, tuhle potřebu neměli a dnes neumí ani zašroubovat žárovku či složit skříňku z IKEA. PrusaLab je skvělá možnost, jak tohle ukázat dětem, mou běžnou práci analytika bych jim ani nebyl schopen vysvětlit.

 

Co v PrusaLabu děláš?

Jsem hodně netypický člen. Nemám tolik vlastních projektů, spíš se sem chodím inspirovat a pomáhat lidem s jejich věcmi. Baví mne seznamovat se s 3D tiskem nebo různými typy výroby, cesta je pro mě cíl. Ale někdy mě něco napadne a vytvořím si to, nebo po mně něco chce nějaký kamarád.

 

Pracuješ právě na nějakém projektu?

Hodně mě zajímá robotika, takže jsem tu pro různé projekty vytiskl a pak pomohl složit několik humanoidních robotů a momentálně pracuji na vlastním modelu, který bude přizpůsoben pro snadný tisk a co nejvěrnější funkčnost.

 

Kolik projektů už jsi v Labu vytvořil?

Když nepočítám stovky těch blbůstek z internetu (různé hračky pro děti, dárky atp.), které jsem tu jen vytiskl, ale jen to, kde jsem vyvinul nějakou kreativní činnost, tak takových vlastních projektů bude zhruba dvacítka.

 

Na který projekt jsi nejpyšnější?

Největší zásah měly projekty, které jsem dělal pro firmu mého kamaráda, velká svítící reklamní cedule, kterou vidělo asi sto tisíc lidí, co sledovali jeho akci pro online hráče a YouTubery a taky zvětšené modely jeho výrobku, které sloužily jako ocenění pro nejlepší gamery. Ale nejpyšnější jsem asi na svůj aktuální projekt, kdy přepracovávám model robota, naučil jsem se v Labu pracovat s Fusion 360 a tohle už začínají být docela složité konstrukce s desítkami postupných iterací. A dcera má největší radost z krytu pro telefon, který jsem jí vytvořil na míru na Prusa SL1.

 

Tvoje nejoblíbenější mašina?

Asi se nabízí 3D tiskárny, ale ty už mi teď trochu zevšedněly, a navíc mám teď jednu i doma. Ale je super, že je jich v Labu opravdu hodně, a když tedy potřebuji vytisknout všechny díly na robota, tak to nezabere desítky dní na jedné tiskárně, ale třeba 2 dny na 20 tiskárnách. Ale nejvíc mě baví laser, mám rád dřevo a s laserem se mohou udělat skvělé výtvory se sub-milimetrovou přesností, včetně různých 3D kreací z několika dílů, a to rovnou z výkresu, aniž by se člověk musel namáhat s řezáním a pilováním.

 

Co ti PrusaLab dal?

Nejzajímavější je ta změna uvažování – do loňska, když se mi doma rozbil např. kuchyňský robot, který když nebyl v záruce, prostě jsem ho vyhodil. Teď si mohu snadno vytisknout třeba zlomené ozubené kolečko. Jedna z prvních věcí, kterou jsem tiskl, bylo velké poloprůsvitné stínítko pro drahou lampu, kterou mám jako solitér doma a jejíž původní skleněné stínítko jsem před lety rozbil a nemohl jej sehnat. I když jsem neměl předtím žádné zkušenosti s 3D modelováním, tak po konzultaci s mistry v PrusaLabu jsem to zvládnul sám během desítek minut.

 

Proč právě PrusaLab?

V jiném labu jsem ani nebyl a vlastně nevím, proč bych do něj měl chodit, tady mám vše, co potřebuji. Je tu zábava, jsem tu několikrát týdně večer s lidmi, kteří se stali mými kamarády, něco se přitom i naučím, je to lepší program než televize či hospoda.

 

Pozvánka pro lidi, kteří nad členstvím v Labu přemýšlejí?

Nepřemýšlejte a prostě přijďte. Není zde žádná vstupní bariéra, přijďte na Otevřenou středu, seznamte se s možnostmi a vybavením, je tu něco pro každého, včetně např. vyšívacího stroje a spousty nářadí všeho druhu, takže vás tu hned napadne, co byste třeba potřebovali – tu nabrousit nože, tu udělat madlo ke skříňkám, dárek pro příbuzné či např. automatické osvětlení. Ani se nenadějete, a budete tu trávit každý volný večer včetně soboty.

 

Ukázka Tomášovy práce