Interaktivní
Edukativní
Sport
Festivaly

Za minutu námahy osvěžení zdarma. Interaktivní instalace vzdělává o hospodaření s vodou

Pobavit, předat několik zajímavých faktů o problematice spojené s pitnou vodou, a také trochu potrápit a rozhýbat ztuhlé končetiny. To je cílem instalace Cesta vody, která na festivalech osvěžila tisíce návštěvníků.

Klient
Make More
Oblast
Maker movement, festivaly
Rok
2022
Délka vyhotovení
12 týdnů

Představení klienta

Za iniciativou Make More se skrývá několik nadšenců, kteří se rozhodli systematicky podporovat maker hnutí v České republice. Jejich cílem je popularizovat technologie a tvoření jako alternativu ke striktně konzumnímu způsobu života. Kromě známého festivalu Maker Faire pracují i na dalších zajímavých tvůrčích projektech.

Poptávka na vytvoření nějakého zábavně edukativního prvku jim přišla od organizátorů festivalu Pop Messe. Ten by se dal popsat jako alternativní, odpovědný a stavící se čelem k současným společenským výzvám a problémům. Stejný charakter jsme tedy museli otisknout i do našeho výtvoru. Po krátkém hledání jsme se shodli na podobě a začali plánovat technické záležitosti.

Zadání

Hlavními požadavky byly především jednoduchost a spolehlivost — zařízení na festivalu vyzkouší stovky lidí. Ty bylo ovšem napřed potřeba zaujmout a přilákat výrazným grafickým prvkem. V neposlední řadě pak mělo být snažení participujícího diváka odměněno něčím užitečným.

Poslední potřeba vyplynula z prvního ročníku festivalu, kde si návštěvníci stěžovali na nedostatek volně dostupné pitné vody. Nápad byl tedy na světě, a to rozvinout myšlenku nedostupnosti pitné vody na vyšší úroveň a podat ji zábavnou interaktivní formou účastníkům zpět k zamyšlení.

Řešení

Instalace se sestává ze dvou částí — ze speciálně upraveného (na zlato obarveného) rotopedu, který následně ovládá animovanou stěnu prostřednictvím barevných LED pásků. Do stěny jsme zahloubili kapsy a drážku, a do nich pak osvětlení nainstalovali. Z druhé strany jsme umístili napájecí zdroje, dvě peristaltické pumpy vlastní výroby a desku Arduino Uno s CNC shieldem. Vše pak podepřela konstrukce z hliníkových profilů.

Putující vodu pak znázornilo postupné rozsvěcení LED pásku v modré barvě, při nedostatečných otáčkách rotopedu blikající červené světlo napomenulo jezdce ke zvýšení výkonu. Při absenci jezdce se systém LED světel rozehrál náhodnou barevnou animací.

Po dokončení instalace jsme spálili několik stovek kalorií jejím testováním a poté si odpočinuli u psaní návodu použití a údržby. Systém jsme pak rozebrali, zabalili a odeslali na festival.

Zpočátku jsme měli jen nejasnou představu o tom, jak nápad na interaktivní instalaci reagující na úbytek vody v krajině realizovat. V PrusaLabu nám pomohli vymyslet funkční a zábavný koncept, který zároveň technicky zrealizovali. Právě jejich know-how v oblasti hardware, a především pak elektrotechniky, byl pro vývoj celého projektu zásadní. Přičemž oceňuji i to, že se dokázali zamyslet nad uživatelským zážitkem.
Vojtěch Kolařík
program manager

Výsledky

Premiéra instalace na druhém ročníku festivalu Popmesse se dá shrnout takto:
  • přes 800 aktivně zapojených návštěvníků;
  • více jak 300 litrů přečerpané pitné vody;

Cesta vody nadále putuje po veřejných akcích všeho druhu. Máte zájem o pronajmutí instalace pro vaši akci? Napište nám na info@prusalab.cz.

Vyvíjíme komplexní hardware řešení

Hledáte partnera pro váš projekt? Rádi jej s vámi zkonzultujeme a provedeme vás celým procesem výroby od prvního náčrtu až k finálnímu výtisku.

Přihlaste se k newsletteru! Každý měsíc informujeme o novinkách z naší dílny a zveme na akce, kde se můžeme setkat.