Kde hledat inspiraci k projektu

Maker kultura vás láká, chcete začít s vlastním projektem, ale nevíte ještě, co by to vlastně mělo být? Nebo hledáte svoji další výzvu? Pak jste na správném místě! V článku představíme hned několik zdrojů inspirace, abyste mohli s kutěním začít ještě dnes.


PrusaPrinters.org

Pokud se zajímáte hlavně o 3D tisk, budete chtít tiskárnu od Průši. A až si na ní budete chtít něco vytisknout, veškeré podklady naleznete na novém komunitním webu PrusaPrinters.org. Najdete tu 3D modely a návody, ale hlavně — podobně smýšlející makery. S těmi se pak můžete poradit třeba o technických specifikacích vašeho prvního projektu.


Thingiverse.com

Podobně jako PrusaPrinters.org funguje i Thingiverse, avšak zdejší projekty nejsou specifické pouze tiskárnám Prusa.


Instructables.com

Instructables.com nabízí tisíce projektů od Arduina po zavařování. Hlavními přednostmi jsou detailní dokumentace a návody, které u každého projektu naleznete. Pokud tedy chcete zkusit něco mimo 3D tisk, tady je nekonečno inspirace.


reddit

Největší fórum na světě skýtá mnoho skvělých komunit, a taky pár skrytých perel. Naše tipy na subreddity jsou:

  • r/DIY — nejpopulárnější „udělej si sám“ subreddit. Najdete tu návod, jak jsi vytvořit u domu přírodní jezírko, a hned vedle fotodokumentaci na výrobu robota, který komunikuje prostřednictvím gifů.
  • r/somethingimade — taky DIY příspěvky, většinou ale pouze finální produkt, jehož výrobní postup si už musíte vymyslet sami
  • r/DIY_tech — menší komunita, za to semknutější. Členové vyrábí všemožné technologické tentononce, a svoje výsledky publikují právě tu.
  • r/crafts — subreddit zaměřený na ruční práce: šití, výrobu bižuterie, malování, další… Hodí se, když zrovna nemáte náladu na nic elektronického.
  • r/homeautomation — zdejší wiki obsahuje přehledný návod pro automatizaci vaší domácnosti, stejně tak jako seznam nápadů a příkladů, které klidně můžete pojmout jako váš první projekt.

Podobných komunit je na redditu tisíce, stačí hledat.


YouTube

Pokud upřednostňujete návody a ukázky ve video podobě, kam jinam zamířit, než na YouTube. Mimo jiné jsme si oblíbili tyhle tvůrce:

  • I Like To Make Stuff — jak název napovídá, tvorba tohoto kanálu je různorodá. Jistotou u každého videa je detailní video dokumentace dotyčného projektu, ať už jde o skryté dveře za knihovnou, nebo 3D vytisknutý dávkovač mýdla.
  • Colin Furze — Colinova bláznivá videa pobaví, ale hlavně inspirují. Nečekejte detailní vysvětlení krok po kroku, ale nálož přestřelených nápadů, které tenhle anglický maker dokáže převést do reality.
  • Modern Builds — kanál zaměřený hlavně na práci s dřevem. Návody jdou k jádru věci, stručně a jasně.
  • Hacktuber — DIY hrátky s elektronikou, „lifehacky“, tipy na levné komponenty a věcičky pro makery všech druhů.

Stejně jako u redditu i na YouTube naleznete tisíce více či méně specializovaných tvůrců.


Maker Faire Prague & Meet the Makers

Někdy je lepší si na věci šáhnout — příležitost budete mít třeba na 2. ročníku pražského veletrhu Maker Faire. V Průmyslovém paláci se představí stovky makerů všech druhů: inženýři, řemeslníci, umělci, kutilové, zahradníci i vědci. S těmi pak budete mít možnost popovídat si téměř o čemkoliv. Svoje si najde prostě každý.

A pokud zrovna nemáte čas, v PrusaLabu spolupořádáme každý měsíc setkání Meet the Makers. Tady si v přátelském prostředí povídáme o vybraných projektech. Každá edice nabízí zajímavé speakery, o kterých se předem dozvíte na Facebook profilu Make More, nebo v našem programu.


PrusaLab

Bylo by divné, kdybychom nezmínili sebe, že ano. Jsme otevřeni každému, kdo chce tvořit, a to nejen na 3D tiskárnách. Máme tu totiž řadu dalších hraček, třeba šicí stroj, soustruhy, elektrodílnu, ale i manuální nástroje. S veškerým vybavením vám pomohou příslušní mistři, kteří jsou kdykoliv k dispozici. A pokud byste se radši nechali při svém prvním projektu vést, zamiřte na kterýkoliv z workshopů, které každý měsíc pořádáme.

Photo © Lukas Neasi

Každou středu otevíráme zájemcům dveře, Labem vás provádíme, bavíme se s vámi o vašich projektech, a když se povede, tak dané projekty později s vámi i realizujeme.

Publikováno 13. 05. 2019 v kategorii Návody

Back to Top