3D tisk
Sochařina
Post-processing
Replika

Spojení antického mramoru a moderního 3D tisku v podobě Venuše Mélské

Jako doplněk do učební místnosti PrusaLabu (tzv. Paluby) jsme zhotovili repliku Venuše Mélské v životní velikosti. Na její zrození připadlo zhruba 70 kilogramů filamentu a 2800 hodin tisku.

Klient
Prusa Research
Oblast
Design
Rok
2020
Délka vyhotovení
6 týdnů

Pokud si chcete vytisknout vlastní verzi, 3D model (včetně hromady dalších antických soch a památek) si můžete stáhnout díky iniciativě Scan The World.

A proč jsme vlastně zvolili zrovna Venuši? Jednoduše řečeno, líbilo se nám, že objekt je 3D sken skutečné antické sochy, která byla vytesána před více než 2000 lety. Ztvárněním jedné z nejpamátnějších a nejvýraznějších soch, které kdy byly vytvořeny, pomocí 3D tisku v měřítku 1:1 jsme chtěli ukázat, že prakticky jakýkoli kus historie může díky moderním technologiím žít dál.

Objekt byl dokonale naskenován, takže jsme model nemuseli nijak upravovat. Co se týče rozdělení – použili jsme funkci Split Body v programu Fusion 360. Po vydělení objemu modelu tiskovým objemem tiskárny Prusa MK3s jsme získali přibližnou představu o tom, na kolik dílů jej budeme muset rozdělit. Stále jsme chtěli mít kontrolu nad tím, jak jednotlivé díly vypadají (zejména kvůli převisům), a tak jsme roviny dělení umístili ručně. Nakonec jsme měli celkem 72 dílů.

Kusy byly vytištěny z materiálu Prusament PLA. Po sestavení a spoustě broušení jsme použili tmel ve spreji, plnič a akrylovou barvu ve spreji. Celková doba tisku činí zhruba 2800 hodin, následné zpracování zabralo dalších 40 člověkohodin.

Galerie

Vyvíjíme komplexní hardware řešení

Hledáte partnera pro váš projekt? Rádi jej s vámi zkonzultujeme a provedeme vás celým procesem výroby od prvního náčrtu až k finálnímu výtisku.

Přihlaste se k newsletteru! Každý měsíc informujeme o novinkách z naší dílny a zveme na akce, kde se můžeme setkat.