Sport
Marketing
PR
Kooperace

PrusaLab představuje unikátní 3D tištěnou trofej pro vítěze Kooperativa NBL ke 100. výročí basketbalu v Čechách

S hrdostí oznamujeme dokončení nové putovní trofeje pro vítěze Kooperativa Národní basketbalové ligy při příležitosti 100. výročí basketbalu v Čechách. Unikátní pohár, vytištěný z kovu, nese jméno Jiřího Zídka a po příštích 10 let o něj budou bojovat nejlepší české basketbalové týmy.

Klient
Česká basketbalová federace
Oblast
sport, marketing a PR
Rok
2023 – 2024
Délka vyhotovení
12 měsíců

Cíle projektu:

 • navrhnout a vyrobit unikátní trofej pro vítěze nadcházejících deseti ročníků Kooperativa Národní basketbalové ligy,
 • demonstrovat pokročilé technologie 3D tisku a inovace v oblasti designu a výroby,
 • propojit odborníky z různých oblastí ve spolupráci na jednom projektu,
 • oslavit 100 let basketbalu v Čechách a uctít památku Jiřího Zídka st.
foto: Ondřej Kovalčík

PrusaLab zaštítil celý projekt vzniku trofeje – s tvorbou modelu jsme pověřii architekta a designéra Petra Vacka, který ho navrhl speciálně pro 3D tisk z kovu. O ten se poté, pomocí technologie SLM (Selective Laser Melting), postaral CXI TUL – Ústav pro nanomateriály Technické univerzity v Liberci.

Petr Vacek – parametrický design

Za designem poháru stojí architekt Petr Vacek, který ho navrhl prostřednictvím parametrického modelování v programu Rhino Grasshopper. Díky tomu bylo možné změnami vstupních parametrů dojít ke konstrukci s atraktivní podobou a optimálními vlastnostmi.

Baví nás hledat přesahy 3D tisku a poukazovat na různé možnosti jeho využití. Tady sehrál klíčovou roli nejen v prototypování trofeje. Mám radost, že umíme díky PrusaLabu propojovat světy – naší expertýzu vyrobit téměř cokoliv, znamenitý parametrický design Petra Vacka, pokročilý 3D tisk odborníků z TUL a svět sportu.
Josef Průša
CEO Prusa Research

CXI TUL – kovový 3D tisk

O tisk sítě a kostry míče se, pomocí 3D tiskárny na kovové díly SLM 280 HL, postaral Ústav pro nanomateriály Technické univerzity v Liberci. Technologie Selective Laser Melting spéká jednotlivé vrstvy kovového prášku a vytváří tak tištěný díl s mechanickými vlastnostmi srovnatelnými s dílem obráběným. V tomto případě šlo o práškovou nerezovou ocel 17-4PH.

PrusaLab – kompletace

Po vytištění dílů sítě a míče jsme je v PrusaLabu metodou TIG svařili, obrousili sváry a omleli povrch. Díly hlavní konstrukce podstavy vznikly především CNC obráběním. Bronzové štítky, na které se v příštích letech budou postupně laserem gravírovat jména vítězů, nese 3D tištěný segment, který jsme vytiskli z Prusament PC Blend Carbon Fiber (PCCF). Dominantou poháru je pak basketbalový míč s opláštěním z transparentní pryskyřice, nesoucí v sobě fragmenty bezmála 24karátového zlata. Díly opláštění jsme odlévali do silikonových forem.

foto: Ondřej Kovalčík
Jsme velmi rádi za možnost přispět k realizaci tohoto díla a lze říci, že nás společný projekt posunul v oblasti 3D tisku kovů o stupínek výše.
Michal Ackermann
expert na 3D tisk výzkumného centra CXI TUL

FDM tisk v procesu prototypování

Ačkoli je samotná trofej vytištěná metodou SLM z práškového kovu, tak i metoda FDM, kdy se tiskne z běžných termoplastů, měla v procesu prototypování svou nezastupitelnou roli. Zapotřebí byly jednak makety dílů pro vzhledové i funkční ověřování, ale především různé přípravky pro kompletaci částí a kopyta pro tvorbu silikonových forem na odlévání pryskyřicových dílů.

Technické specifikace poháru

Podstavec:

 • vrchní a spodní část vyrobena CNC soustružením a frézováním z nerezové oceli
 • osazený vyfrézovanými a laserem gravírovanými mosaznými cedulkami
 • CNC soustružená a laserem gravírovaná mosazná vsadka s logem soutěže
 • vnitřní část řešená FDM 3D tiskem z Prusament PC Blend Carbon Fiber (PCCF)

Síť:

 • tisk na 7 kusů v CXI TUL z nerezu 17-4PH 
 • svařování technologií TIG
 • broušení svárů
 • omílání

Míč:

 • tisk na 18 kusů v CXI TUL z nerezu 17-4PH
 • svařování TIG
 • broušení svárů
 • výroba resinových dílů s použitím 23,75karátového zlata a pigmentů
 • broušení dílů do požadovaného tvaru

celková výška: 63 centimetrů

celková váha: 15 kilogramů

Jiří Zídek – pocta legendě

Trofej, pojmenovaná po legendárním českém basketbalovém hráči Jiřím Zídkovi st., nese nejen jeho jméno, ale uvnitř je umístěn i kus jeho basketbalového dresu – legendární číslo 10 – symbolizující jeho významný příspěvek české basketbalové historii.

Na příštích 10 let

V následujících deseti ročnících Národní basketbalové ligy budou týmy soupeřit o tuto unikátní trofej, která nejen reprezentuje jejich sportovní úspěch, ale i spojení s historií českého basketbalu a jeho významnými postavami.

Věříme, že tato trofej poskytne inspiraci pro další generace basketbalových nadějí a příznivců tohoto vzrušujícího sportu.

Dnešním dnem završujeme více než rok trvající práci. Její výsledek je pro nás zásadní hned z několika důvodů. Věříme, že nám přinese přesah mimo basketbal i sport. Zapadá do vznikající strategie sledující moderní trendy ve společnosti a ve sportu. V neposlední řadě – pohár nese jméno Jiřího Zídka st., basketbalisty století, ve chvíli, kdy slavíme výročí 100 let organizovaného basketbalu v Československu.
Martin Peterka
marketingový ředitel CZ Basketball

Vyvíjíme komplexní hardware řešení

Hledáte partnera pro váš projekt? Rádi jej s vámi zkonzultujeme a provedeme vás celým procesem výroby od prvního náčrtu až k finálnímu výtisku.

Přihlaste se k newsletteru! Každý měsíc informujeme o novinkách z naší dílny a zveme na akce, kde se můžeme setkat.