Internet of Things
3D tisk
Vzdálený přístup
Včely

Chytré zařízení PrusaHive usnadňuje včelařům práci

Open-source platforma pro včelaře, která umožňuje monitorovat stav úlu vzdáleně a bez nutnosti fyzických zásahů, a získat tak údaje o váze, aktivitě, zdraví a výnosu včelstva.

Klient
open-source
Oblast
Včelařství
Rok
2020
Délka vyhotovení
16 týdnů

Naše open-source hardware řešení pro včelaře se skládá z váhy a několika senzorů, které jsou uzavřeny do designové 3D tištěné krabice. Včelařům umožňuje monitorovat stav svého úlu vzdáleně a bez nutnosti fyzických zásahů, a získat tak údaje o váze, aktivitě, zdraví a výnosu včelstva.

Momentálně je prototyp verze 0.2 nainstalován na včelích úlech v prostorech Prusa Research v pražských Holešovicích, a také na několika místech po Evropě. Dokumentace je plně dostupná na platformě wikifactory.com.

Cílem je za pomoci komunity (v open-source prostředí se může do projektu zapojit kdokoliv) vyvinout DIY řešení pro včelaře po celém světě, které přispěje k modernizaci odvětví. Celý systém má být sestavitelný z veřejně dostupných dílů a technologií — mnoho komponentů je navíc vytisknutelných na 3D tiskárně. Momentálně lze data o včelách sledovat prostřednictvím aplikace beep.nl, jedním z vytyčených mezníků je ale vývoj vlastního prostředí. Vývojová verze 0.3 by se rovněž měla dočkat možnosti zrcadlit data do databáze České zemědělské univerzity v Praze.

Platforma v současné době disponuje rámem z nerezové oceli se siloměrem (měří změny ve váze úlu), solárním panelem s 3D tištěným směrovacím stojanem (zajišťuje provoz mimo zasíťované oblasti), a 3D tištěnou skříňkou s řídící jednotkou a senzory (aktuálně pouze tepelnými).

Galerie

Vyvíjíme komplexní hardware řešení

Hledáte partnera pro váš projekt? Rádi jej s vámi zkonzultujeme a provedeme vás celým procesem výroby od prvního náčrtu až k finálnímu výtisku.

Přihlaste se k newsletteru! Každý měsíc informujeme o novinkách z naší dílny a zveme na akce, kde se můžeme setkat.