3D tisk
výroba forem
řemesla
odlévání

Jak 3D tisk pomáhá v tradiční výrobě netradičních svíček

Výtisky z našich SLA tiskáren Original Prusa Sl1S posloužily jako předloha pro výrobu silikonových forem k odlévání originálních dekorativních svíček značky Knot Knot Candles.

Klient
Knot Knot Candles
Oblast
manufaktura na výrobu svíček
Rok
2022 – 2023
Délka vyhotovení
průběžná spolupráce

Od knotu až po finální obal

Značku Knot Knot založila v roce 2021 Anna Vodrážková. Všechny produkty vznikají od začátku do konce v její dílně na pražských Vinohradech. Propojuje se v nich umění, design, vůně a světlo. Kromě vlastních kolekcí se soustředí také na zakázkovou tvorbu šitou na míru konkrétní značce nebo osobnosti.

Tradiční, byť trochu netradičně

Výroba svíček patří mezi velmi stará řemesla. Využití moderních technologií, jako je například 3D tisk, není v tomto případě snahou o nějakou automatizaci, nebo náhradu lidské práce. Jde spíše o obohacení výsledných produktů o jemné detailypřesné tvary

Má-li svíčka mít podobu busty člověka, například prezidenta Masaryka, je možné ji vytvořit klasicky ručně (pokud tedy máte tak šikovné ruce, jako sochařka Monika Martykánová). U modelů budov, jako je například Národní divadlo, nebo část pavilonu brněnského výstaviště, by to už ale v tomto rozměru a míře detailů bylo příliš složité, ne-li zcela nemožné.

Jelikož kvalitní a dobře tisknutelný 3D model Národního divadla nebyl k dispozici, vytvořil náš 3D modelář model vlastní, od začátku zohledňující možnosti a limity jak 3D tisku, tak silikonu, ale i materiálu samotné svíčky. 

Proč 3D tiskem?

Výhody použití 3D tištěných modelů pro výrobu silikonových forem:

  • přesnost a detailní struktura povrchu
  • možnost rychle a levně iterovat
  • možnost najednou vyrobit více forem
  • rychlá náhrada rozbitého kusu
  • není potřeba používat separátor

Největší výhodu 3D tisku i zde představuje možnost rychle a levně navrhovat, testovat a dolaďovat tvary a velikosti prototypu před jeho posunutím do výroby v nějaké větší sérii. Ideální rozměry a tvar svíčky totiž nelze vyladit ve fázi 3D modelu, musí se otestovat reálný průběh hoření a případné nedostatky zapracovat do změn v 3D modelu a jeho následného dotisku.

Pár čísel

Pomocí 3D tištěných předloh vyrobila Anna k dnešnímu dni 130 forem, které daly vzniknout 2200 svíčkám.

V jiných případech bychom zde porovnávali rozdíly v čase potřebném pro výrobu běžným postupem a pro výrobu s pomocí 3D tištěného přípravku. V tomto případě se ale jedná o natolik odlišné přístupy, kdy oba mají ve výrobě své pevné místo, že se do jejich srovnávání pouštět nebudeme.

…nějak jsem tak tušila o technologii 3D tisku a říkala jsem si, že není důvod, proč by to nemělo prostě jít. A ten předpoklad byl správný.
Anna Vodrážková
Knot Knot Candles

Národní divadlo a busta prezidenta Masaryka ale nejsou jediné počiny značky Knot Knot Candles celý sortiment, novinky a kontakt najdete na jejich stránkách

Průnik 3D tisku do takto tradičního řemesla i podle nás rozhodně dává smysl. Kromě toho, že poskytuje více možností a větší prostor pro kreativitu, pomáhá také odstraňovat některé vstupní bariéry, díky čemuž si může ke starým řemeslům najít cestu více lidí a zajistit tak jejich kontinuitu.

Vyvíjíme komplexní hardware řešení

Hledáte partnera pro váš projekt? Rádi jej s vámi zkonzultujeme a provedeme vás celým procesem výroby od prvního náčrtu až k finálnímu výtisku.

Přihlaste se k newsletteru! Každý měsíc informujeme o novinkách z naší dílny a zveme na akce, kde se můžeme setkat.