3D tiskař Josef Průša podporuje české umění. Grantem zafinancoval elektromagnetické zrcadlo Kryštofa Brůhy

PRAHA, 13. 7. 2021 – Pražská hi-tech dílna PrusaLab českého 3D tiskaře Josefa Průši ve spolupráci s umělcem Kryštofem Brůhou postaví kinetickou sochu s využitím magnetické kapaliny. V rámci akceleračního programu podpořila projekt investicí, mentoringem a technologickým zázemím. Dílo bude odhaleno v galerii Pragovka na jaře 2022.

Prototypem elektromagnetického zrcadla, které jako médium využívá magnetickou kapalinu, oslovil porotu prvního kola PrusaLab hardware akcelerátoru Kryštof Brůha. Svislá fluidní plocha kinetického obrazu s názvem Audire Fluctus 2.0 dokáže reagovat na neviditelné elektromagnetické záření v jejím okolí — a tyto vjemy následně zobrazovat. Divák tak bude moci pozorovat skrytou vrstvu reality, kterou tvoří jeho elektrická zařízení: osobní telefon či například chytré hodinky. Plocha instalace je zároveň modulována magnetickou sítí v pozadí, která vytváří na publiku nezávislé obrazce.

Brůha navazuje na linii svých předchozích děl, mezi které se řadí performativní projekt experimentální módní kolekce Audire Fluctus prezentovaný v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Week 2019, či kinetický obraz Signum Supra / 2016, jenž vznikl na Akademii výtvarných umění v Praze. Veřejnost kinetickou sochu poprvé spatří v galerii Pragovka na jaře roku 2022, kam se dílo kvalifikovalo skrze otevřenou výzvu.

Umělecký grant byl dílu udělen v rámci akceleračního programu, který rovněž podpořil řadu technologických projektů. PrusaLab Brůhovi zpřístupnil špičkové prototypovací technologie a vyčlenil 450 tisíc korun na materiály a služby s vývojem spojené. Na instalaci dále úzce spolupracují experti na digitální fabrikaci a projektové řízení.

Prototypová dílna PrusaLab tak investicí pokračuje v rozvoji českého umění — v minulosti zde ve spolupráci se Signal Festivalem vznikla díla Reflexe autorů Adama Ciglera a Petra Vacka či dosud neodhalená instalace Živý les autorky Kateřiny Blahutové.

O podporu dílny se ucházelo celkem 92 projektů. „Výběrové řízení bylo vzhledem k počtu slibných přihlášek opravdu náročné. I proto jsme se rozhodli několik dalších nápadů podpořit jinou formou spolupráce,” doplňuje vedoucí PrusaLabu Ondřej Kašpárek.

Fotografie:

https://bit.ly/AkceleratorFoto

Další informace:

https://prusalab.cz/akcelerator/

Přihlaste se k newsletteru! Každý měsíc informujeme o novinkách z naší dílny a zveme na akce, kde se můžeme setkat.

Vyvíjíme komplexní hardware řešení

Hledáte partnera pro váš projekt? Rádi jej s vámi zkonzultujeme a provedeme vás celým procesem výroby od prvního náčrtu až k finálnímu výtisku.