zdravotnictví
rehabilitace
3D tisk
řešení na míru

Vytištěná dlaha pomůže i více než 6 lidem denně

Pacienty po cévní mozkové příhodě často postihují zkrácené svaly rukou a nohou. Doteď neexistovala žádná spolehlivá pomůcka, která by ulehčila manuální práci fyzioterapeutům. Ti z Veřejné fakultní nemocnice v Praze se tedy rozhodli, že si ji vyrobí sami. S vývojem se obrátili na PrusaLab a výsledkem několikaměsíční spolupráce je funkční prototyp polohovatelné dlahy, díky které nemusí u každého pacienta trávit tolik času a mohou si na své 3D tiskárně snadno vyrobit další kusy.

Klient
Neurologická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
Oblast
Zdravotnictví
Rok
2023
Délka vyhotovení
12 týdnů

Neurologická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Je jedinou v České republice, která sdružuje v jednom celku ambulantní i lůžkové oddělení, a to jak dospělé, tak i dětské neurologie, s dalšími specializovanými laboratořemi. Je bezpochyby špičkovým pracovištěm s moderním přístrojovým vybavením a vynikající intelektuální kapacitou pracovníků.

Proč dlaha?

Doposud běžným postupem řešení problému zkrácených svalů na končetinách je pravidelný manuální strečink prováděný fyzioterapeutem. To je ale při počtu pacientů a četnosti této procedury časově velmi náročné. Nějaké přípravky na trhu sice existují, pracovníci kliniky ale nebyli spokojeni ani s jejich komplikovanou aplikací, ani s výsledky jejich používání. S vlastním nápadem řešení tedy oslovili nás. 

  • Ze studií vyplývá, že až polovina pacientů má za období šesti měsíců po cévní mozkové příhodě alespoň jednu kontrakturu. Konkrétně kontraktura prstů patří mezi pět nejčastějších kontraktur. Jinými slovy, časný strečink je u pacientů zásadní.
  • V průměru je denně na Neurologické klinice VFN 5 – 6 vhodných hospitalizovaných pacientů ke strečinku ruky. Využití pro dlahu nabízí ale i ambulantní sektor, kde je pacientů ještě více.
  • Léčba trvá po dlouhou dobu (i roky).

Zadání

Šlo o vytvoření dvoudílné dlahy s pantem, která se připevní na ruku pacienta, bude možné ji nastavit do požadované polohy, v této poloze ji zafixovat a nechat určitý čas působit. Z hlediska pacienta musí být bezpečná, pohodlná a dostatečně tuhá. Z pohledu lékaře pak snadno dezinfikovatelnáobslužitelná jednou osobou.  Jelikož klinika disponuje vlastními 3D tiskárnami a chtěli si další kusy zhotovit sami, měli jsme volit co nejvíce tištěných částí konstrukce, které by doplnily běžně dostupné nakupované komponenty.

Řešení

Vzniklo tak několik iterací dlahy, která sestává z části upevněné k předloktí pacienta a části, o kterou se opře dlaň s prsty. V místě zápěstí pak oba segmenty propojil aretovatelný pant. Fyzioterapeut svou levou rukou nastaví požadovaný úhel a pravou rukou dotáhne zajišťovací kolečko. Při tom dokáže snadno posoudit, kolik síly může použít aby pacientovi neublížil.

Kovový není vždy pevnější

Jako aretovatelný pant neodpovídal našim požadavkům žádný katalogový díl, tak jsme si ho vymodelovali sami s tím, že ho poté můžeme vyrobit z kovu na našem CNC. Díl jsme si na zkoušku vytiskli FDM 3D tiskem. Takto vyrobený pant byl natolik robustní a spolehlivý, že už nebylo potřeba ho obrábět z kovu. Mechanicky odolné materiály, jako je Prusament PC Blend s příměsí karbonu, nebo Prusament PA (Nylon) měly tendenci prokluzovat. Nejlepší vlastnosti se tak projevily u výtisku ze standardního Prusament PLA

Výsledek

Prototyp je pevný, lehký, levný, snadno použitelnýdezinfikovatelný a pracovníci kliniky si podle našeho návodu mohou vytisknout a sestavit další kusy dle potřeby. Na úplné zhodnocení vlivu této pomůcky na zdravotní stav pacientů a chod kliniky si budeme muset ještě počkat. Jak už to v medicíně bývá, vše je třeba podrobit dlouhodobému testování. Předběžné ohlasy pracovníků kliniky jsou ale zatím velmi pozitivní.

Spolupráce s PrusaLabem byla od začátku velmi korektní a na vysoké úrovni,“ hodnotí, za Neurologickou kliniku a Centrum klinických neurověd 1. LF UK a VFN v Praze, vedoucí fyzioterapeut – Mgr. Martin Srp, Ph.D., „opravdu bych je doporučil všem, kteří řeší nějaký podobný problém.
Mgr. Martin Srp, Ph.D.
vedoucí fyzioterapeut

V PrusaLabu vždy rádi vytváříme komplexní řešení kombinující více technologií. Mnohem větší radost ale máme ze vzniknu věci, která je konstrukčně velmi jednoduchá, ale její využití přináší násobně vyšší přidanou hodnotu.

Vyvíjíme komplexní hardware řešení

Hledáte partnera pro váš projekt? Rádi jej s vámi zkonzultujeme a provedeme vás celým procesem výroby od prvního náčrtu až k finálnímu výtisku.

Přihlaste se k newsletteru! Každý měsíc informujeme o novinkách z naší dílny a zveme na akce, kde se můžeme setkat.