V PrusaLabu jsme pomohli s vývojem unikátního open source nástroje, který může usnadnit práci biologům po celém světě. Ondřej Svoboda z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR využil členství v naší dílně k vývoji zařízení iCAT – polohovacího systému pro vzdálenou manipulaci se zkoumaným vzorkem. iCAT je levnější, dostupnější a díky 3D tisku snadno replikovatelný.
Když věda hledá nástroj, ale nechce milionový účet
Ondřej Svoboda působí v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Pracuje v Oddělení buněčné diferenciace a zabývá se mechanizmy vzniku krevních buněk. K tomuto výzkumu používá rybí modelový organizmus Dánio pruhované, který zkoumá za pomoci různých metod. Pozorování vyvíjejících se embryí pod mikroskopem probíhá desítky hodin a embrya je nutné během zobrazování přesně polohovat třeba i na dálku, mimo pracovní dobu výzkumníků. Komerční řešení, která navíc často nedisponují všemi potřebnými funkcemi, mohou stát miliony korun.
A právě tady přichází ke slovu iCAT (Intuitive Controlled Axial Tilt).
Co je iCAT a proč je tak přelomový?
iCAT je zařízení, které umožňuje rotaci vzorku v ose X. Díky tomu lze preparát snímat ze všech úhlů. Zařízení navíc reguluje teplotu vzorku, ovládá osvětlení a disponuje integrovanou kamerou pro náhled mimo mikroskop.
Celý systém je propojen se softwarem běžícím na lokálním počítači, který lze pohodlně ovládat i na dálku – například z domova přes vzdálenou plochu. Ideální řešení pro noční time-lapse záznamy.


PrusaLab jako místo pro robustní inovace
Ondřej přinesl do PrusaLabu první funkční verzi zařízení, která však nebyla dostatečně robustní a byla složitá na výrobu. S pomocí našeho týmu a za využití technologií dostupných v PrusaLabu iCAT výrazně vylepšil a připravil jej k publikaci jako open-source projekt.
Klíčová role 3D tisku
iCAT je postaven na myšlence dostupnosti. Díky 3D tisku si ho může kdokoliv vyrobit doma nebo ve vybavené dílně. Elektronické součástky použité v zařízení jsou běžně dostupné. Kompletní cena? Místo milionů jen kolem 3 000 Kč.
Na Ondřejově GitHubu budou k dispozici STL soubory tisknutelných částí a další dokumentace. iCAT tak otevírá cestu ke kvalitnějšímu výzkumu i týmům s omezeným rozpočtem.
I vy můžete tvořit něco zásadního
Ondřej je ukázkovým příkladem toho, jak lze díky projektovému členství v PrusaLabu realizovat vlastní nápady – ať už jste vědec, vývojář, nebo nadšený kutil. Přístup k výrobním technologiím, odbornému zázemí i sdílenému know-how vám pomůže posunout vaše projekty na novou úroveň.
👉 Chcete se přidat? Zjistěte víc o projektovém členství.