Meet the Makers 17 – Světlo a technologie

V aktuálním vydání Meet the Makers si posvítíme na rozdíly v přístupu k práci se světlem v oblastech architektury a umění, ale i na jeho dopady na zdravý spánek člověka. Usínat ale určitě nebudete.

Hynek Medřický je badatel, ochránce přírodyvynálezce biodynamické žárovky a prokognitivního osvětlení. Povoláním je světlař, už více než 30 let navrhuje a dodává osvětlení do domácností, kanceláří a dalších prostorů. Po roce 2021 mu byly uděleny patentová práva v EU, USA i Japonsku, a to na princip osvětlování interiérů i exteriérů ovlivňující kognitivní funkce mozkucirkadiánní rytmus živých organismů.

Jindřich Ráftl vystudoval architekturu, urbanismus a environmentální design. Jeho studio R/FRM se zaměřuje na generativní architekturu, biostrukturyvýtvarné umění. Jindřich se zúčastnil výstavy Bienále experimentální architektury, spolupracoval na generativních klipech pro ČT Art, jeho instalaci jste mohli vidět také na Signal Festivalu a je členem týmu ČVUT, který vytvořil expozici Laboratoř ticha pro světovou výstavu Expo v Miláně 2015.

Lukáš Dřevjaný alias oxoo pracuje s vizuálními médii od světelného designu, přes videa až po virtuální realitu. Propojuje je v živých vystoupeních, divadelních představeních i vlastních instalacích. Je světelným designéremlive video performerem eventů zaměřených na klubovou elektronickou hudbu. Spolu s dalšími designéry, odborníky z PrusaLabu a zástupci programové rady Signal Festivalu aktuálně pracuje na instalaci Nexus (dříve Mech), která se představí na letošním Signal Festivalu.

Záznamy