Jak propojit technologii s uměním a vytvořit zážitky, které ohromí diváky po celém světě? Josef Lepša, Art Director kreativního studia 3DSENSE, se na Meet the Makers 21 podělil o své zkušenosti s tvorbou ikonických instalací IRIS a Haslev. Zjistěte, jak dokáže jedinečný přístup proměnit festivalové prostory i města v dechberoucí scény!
Podívejte se na celý záznam prezentace zde. 👇
Cesta k propojení technologií a výtvarna
Pepa Lepša vystudoval grafický design a animaci na UMPRUM, což položilo základy jeho širokého záběru. Po studiích se setkal s přáteli, kteří zakládali technologický projekt. „Říkal jsem si, proč nespojit technologie s výtvarnem?“ Tak vzniklo studio 3DSENSE, které už 13 let experimentuje na poli audiovizuálních instalací, interaktivních projektů a scénografie.
„Naše práce je průzkumnická. Neustále zkoušíme nové postupy, kombinujeme technologie a hledáme originální přístupy,“ říká Josef.
Od hasičů Národního divadla k pohybu aut jako hudbě
Jedním z unikátních projektů bylo interaktivní videomapping na výročí 150 let od položení základního kamene Národního divadla. Diváci pomocí aplikace „hasili“ digitální požár a stavěli divadlo zpět z virtuálních kostek. Jindy studio využilo provoz na magistrále před budovou Opery jako „hudební partituru“ – pohybující se auta generovala noty, které rozeznívaly zvukové efekty a animace na fasádě.
Iris: Lidská duhovka jako instalace
Jedním z největších projektů byla instalace Iris vytvořená pro festival Blik Blik v Plzni. Inspirací byla lidská duhovka. Obří projekce kruhové duhovky na vodní hladině se odrážela a vytvářela iluzi nekonečného prostoru. „Chtěli jsme přenést mikrokosmos lidské duhovky do měřítka, které divákům vezme dech,“ popisuje Lepša.
Detailní textury oka byly vytvořeny kombinací fotografie a digitální malby. Iris ohromila nejen v Plzni, ale také na festivalech v Portugalsku a Austrálii, kde se díky tamním podmínkám podařilo projekt ještě více rozvinout.
Propojení historie a moderních technologií v Haslevu
Dalším unikátem byla světelná instalace ve městě Haslev v Dánsku, která připomněla 150 let od propojení města železniční tratí s Kodaní. Studio vytvořilo 150 svítících pražců, které nesly významné události jednotlivých let. Projekt kombinoval světlo, zvuk a příběhy. Bohužel kvůli pandemii Covid-19 se akce neuskutečnila v plné podobě, ale instalace přesto uchvátila místní obyvatele.
Kreativita, která nezná hranic
Práce Josefa Lepši a jeho týmu spojuje kreativitu, inovace a odhodlání přinášet nové perspektivy. Ať už jde o videomapping, světelné instalace nebo edukativní projekty, studio 3DSENSE ukazuje, že technologie a umění dokážou společně tvořit zážitky, které překonávají očekávání.
Chcete vidět všechna videa z Meet the Makers 21? 👉 Klikněte zde! 👈