Jak vypadá cesta od první rakety až po mezinárodní soutěžní finále? Na Meet the Makers 22 jsme přivítali Iulii Kostiuk ze studentského spolku Czech Rocket Society, která představila jejich největší projekt – Czech Rocket Challenge. Tahle soutěž je vstupní branou do světa raketového inženýrství pro stovky středoškoláků a vysokoškoláků nejen z Česka.
Podívejte se na celý záznam prezentace Iulie Kostiuk z Meet the Makers 22:
Co je Czech Rocket Challenge?
Czech Rocket Challenge je studentská soutěž, která simuluje kompletní cyklus návrhu, vývoje a testování rakety. Týmy dostanou motor a zbytek je na nich. Vymyslet konstrukci, naprogramovat systémy, zvládnout simulace, otestovat stabilizátory, naplánovat přistání. To vše v několika měsících příprav a pod vedením odborníků z Czech Rocket Society.
Kategorie a výzvy pro každou úroveň
Soutěž je rozdělena podle zkušeností účastníků. Nováčci ze středních škol začínají s výzvou „vajíčko“ – cílem je vystřelit raketu s obyčejným vajíčkem a vrátit jej zpět na zem bez poškození. Pokročilí už řeší sofistikovanější zadání – třeba aktivní stabilizaci nebo transport co největšího množství vody, kterou musí před startem natankovat do rakety.
Růst zájmu a mezinárodní účast
Letos se přihlásilo 64 týmů – 37 nováčků, 16 pokročilých a 11 vysokoškolských. Kromě týmů z Česka se soutěže účastní i studenti ze Slovenska, Polska a nově i z Řecka. Finále se uskuteční 11. července na letišti v Moravské Třebové a postoupí do něj 21 nejlepších týmů.
Dlouhá cesta od registrace po odpálení
Czech Rocket Challenge není jen víkendový hackathon – jde o osmiměsíční proces plný práce, dokumentace a testů. Týmy absolvují workshopy, učí se simulace v Open Rocket, odevzdávají koncepční i finální reporty a procházejí standardizovanými zátěžovými testy. Tato důslednost pomáhá soutěži růst a přibližuje studenty reálnému světu výzkumu a vývoje.
Nejsi raketový vědec? Nevadí
Iulia Kostiuk ukázala, že i bez technického backgroundu můžete být součástí vesmírného dobrodružství. Sama studuje projektový management a podílí se na vedení soutěže. Spolek Czech Rocket Society spojuje nejen techniky, ale i designéry, právníky nebo markeťáky – zkrátka všechny, kdo chtějí pomáhat přiblížit kosmonautiku mladým lidem.
Czech Rocket Society je nezávislý studentský spolek, který propojuje studenty vysokých škol napříč ČR i zahraničím. Vedle soutěží se věnuje i vývoji vlastních raket a popularizaci kosmonautiky. PrusaLab a Prusa Research jsou hrdými partnery této iniciativy.
Sledujte Czech Rocket Society na jejich webu nebo navštivte jejich stánek na některém z letošních Maker Faire festivalů.