Jak na výrobu vykrajovátka na cukroví

Cukroví neodmyslitelně patří k Vánocům, a neodepřeme si ho ani my v PrusaLabu. V databázích 3D modelů naleznete pod heslem „cookie cutter“ tisíce různých kreací, s kterými byste si vystačili na dalších 50 let. Jak ale postupovat, když si chcete vytvořit vykrajovátko podle vlastního návrhu? Poradíme Vám, jak na to!


Aniž byste se museli zabývat vlastnoručním modelováním, díky nástrojům, jako je Cookie Caster, si můžete vykrajovátka vygenerovat přímo ve Vašem prohlížeči. Pro tvorbu základních tvarů tento nástroj bohatě postačí.

Aplikace tohoto typu jsou však ale většinou omezené, a např. tvarově náročnější vykrajovátko s textem si v nich nevytvoříte. Pokud si chcete tedy vyrobit něco trochu složitějšího, budete se muset do modelování pustit sami. Naštěstí je tento předmět velice jednoduché nakreslit — v návodu ostatně zjistíte, jak na to.

1. Nakreslete vykrajovátko v 2D

Pro lepší kompabilitu napříč použitými nástroji, a také pro jednodušší manipulaci v budoucnu si podklady vykrajovátka nakreslíme a převedeme do bezztrátového formátu .svg. K návrhu jsme použili software Adobe Illustrator, ke stejnému cíli dojdete ale i např. s bezplatným open-source programem Inkscape.

V tomto kroku není třeba řešit velikost vykrajovátka, tu si upravíte až při tvorbě 3D modelu. V našem příkladu budeme modelovat vykrajovátko podle loga PrusaLabu. Stejným postupem lze ale vytvořit i mnohem složitější designy, ať už s textem, nebo bez (pokud si chcete vyrobit vykrajovátko z obrázku, stačí převést obrázek do vektorového formátu).

V grafickém editoru vytvořte postupně 3 různé vektory (všechny ve stejném dokumentu, pouze je rozdělte do různých vrstev):

Prvním z vektorů je pozadí vykrajovátka. Tato vrstva nepřijde do kontaktu s těstem. Její tvar bude největší — poslouží jako hlavní opora při držení vykrajovátka. Zároveň ponese všechny stěny, které budou sloužit k vykrajování a vytlačování těsta. Vektor by měl být vyplněný. Je na Vašem uvážení, zda do této vrstvy umístit otvory v místech, kde se nepotkává s vertikálními stěnami. Díry mohou pomoci v případech, kdy krájíte do těsta malé útvary, z nichž by se těsto nemělo kam vytlačit.

Do druhé vrstvy nakreslete vykrajovací stěnu, která se postará o vykrojení tvaru do těsta. Jak již název napovídá, jde o stěnu, vektor by proto neměl mít žádnou výplň. Tloušťka stěny 2 milimetrů se nám osvědčila. Náš příklad má tuto stěnu pouze na vnějších okrajích (odsazenou směrem dovnitř, pro lepší uchopení vykrajovátka). Pokud chcete vykrojit díry i do těsta uprostřed perníčku, nakreslete je rovněž v této vrstvě.

Třetím vektorem bude vnitřní výplň vykrajovátka. Pokud chcete s Vaším výtiskem čistě vykrajovat, tato vrstva není nutná. V některých případech, třeba jako u našeho loga, je ale lepší tvar do těsta vytlačit, a ne ho zcela vykrojit. K tomu poslouží právě tato vrstva. Pokud jste se rozhodli použít text, nezapomeňte ho zrcadlově obrátit!

 

pozadí vykrajovátka

vykrajovací stěna

vnitřní výplň vykrajovátka

všechny vrstvy dohromady

2. Importujte vektory do TinkerCadu

Ke složení a vymodelování použijeme bezplatný online modelář TinkerCAD. Aplikace je vhodná pro modeláře začátečníky, a poslouží i nám.

Po založení účtu si otevřete nový projekt, a naimportujte jednotlivé vrstvy. Vaše pracovní plocha bude nejspíše vypadat nějak takhle. Nelekejte se, TinkerCAD dal automaticky Vašim tvarům určitou výšku. Ta se ale dá jednoduše změnit.

3. Zvolte vhodnou velikost vykrajovátka

Nejdříve upravíme délku a šířku vykrajovátka. Vyberte všechny objekty (klávesová zkratka Ctrl + A). U zvolených tvarů se objeví body, pomocí kterých upravíte požadované dimenze. Oba parametry nastavíte buď pomocí kót, nebo myší (pro zachování stejného poměru stran podržte klávesu Shift).

Pomocí kót poté upravte i výšku jednotlivých objektů. Pro nejnižší část, kterou je pozadí vykrajovátka, jsme zvolili 2 milimetry. Vykrajovací stěna má výšku 15 milimetrů, vnitřní výplň je pak o 3 milimetry nižší (nezapomeňte — chceme, aby tato vrstva do těsta návrh pouze vytlačila, ne vykrojila).

Pokud jste tak ještě neučinili, zrcadlově převraťte písmo. Jednoduše to uděláte pomocí klávesy M.

A je téměř hotovo! Poslední krok spočívá ve spojení všech objektů v jeden. Zvolte všechny objekty a zmáčkněte klávesovou zkratku Ctrl + G. Potom už jen naslicovat, vytisknout a hurá do pečení.

 


Výsledek

Přiznáváme, že na samotném pečení bychom mohli ještě zapracovat… Ale snaha se počítá!

Publikováno 15. 12. 2019 v kategorii Návody

Sdílejte

Back to Top