Plotter

[/one_half]

[one_half_last]

 

Velikost pracovní plochy: 30,5 x 61 cm

Max. výška řezu: 2 mm

Přítlak: 210 gf ve 33 krocích

Vhodnost materiálu: papír do 360g/m2, textil, fólie, koženka, šablonové materiály a další řezatelné materiály do 2mm

[/one_half_last]

Plotr Silhouette Cameo 3 umožňuje vyrábět velké množství projektů! Příklady jsou originální potisk textilu, polepy automobilů, stěn, výloh, cedule, vizitky, přání, propagační materiály, látkové dekorace.

Plotr dokáže uříznout materiál až do tloušťky do 2 mm. Mezi vhodné materiály patří papír nebo karton do 360g/m², nažehlovací a samolepicí folie, šablony, látky, filc, koženka, ale i další.

[fancy_header type=“3″]Návod k použití[/fancy_header]

[one_third]

[/one_third]

[two_third_last]

1. Nainstalujte software Silhouette Studio

Jako první krok je třeba do počítače stáhnout a nainstalovat Silhouette Studio — program Vám umožní plotter ovládat (za pomoci připojení přes USB kabel), a rovněž si v něm můžete vytvářet vlastní návrhy. Základní verze programu umožňuje vytváření návrhů z jednoduchých tvarů i z textu. Osobní počítače v PrusaLabu jsou softwarem vybaveny.

[/two_third_last]

[full_width_color]

[one_third]

[/one_third]

[two_third_last]

2. Připravte výrobní data

Vlastní návrh si můžete vytvořit dvěma způsoby — buď použijete funkce programu Silhouette Studio, nebo si design připravíte v libovolném grafickém editoru, a následně ho naimportujete.

Pro tvorbu návrhu doporučujeme open-source editor Inkscape, ale lze využít i programy Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Canva, GIMP a další. Silhouette Studio pracuje mimo jiné s populárními rastrovými formáty .jpg, .png, .bmp. V případě volby vektorového formátu je třeba zvolit ten správný — základní verze Silhouette Studia totiž neumí číst vektorový formát .svg. Vhodnou náhradou je formát .dxf. Nezoufejte však, na internetu naleznete desítky nástrojů na konverzi těchto formátů.

Tip: Nástroj Maker.js nabízí knihovnu designů, které si můžete upravit a vyexportovat třeba ve formátu .dxf. V aplikaci si také můžete parametricky vytvořit vlastní návrh.

[/two_third_last]
[/full_width_color]

[one_third]

[/one_third]

[two_third_last]

3. Naneste materiál (fólii) na řezací podložku

Ve skříňce v šicím koutku naleznete řezací podložku. Na řezací podložku je třeba přesně nanést Vámi zvolenou fólii (či papír). Materiál se musí nacházet uvnitř prostoru vyznačeném na podložce — jinak by mohlo při vyřezávání dojít k zaseknutí materiálu v plotteru. Potřebnou velikost si můžete vyřezat pomocí nože, který rovněž najdete ve skříňce. Materiál na řezací podložku položte barevnou stranou směrem ven.

[/two_third_last]

[full_width_color]

[one_third]

[/one_third]

[two_third_last]

4. Zvolte správnou délku řezacího nože

Otevřete plotter a zkontrolujte délku čepele řezacího nože. Různé materiály vyžadují příslušnou délku řezacího nože — příliš krátký nůž materiál dostatečně neprořízne, příliš dlouhý nůž naopak prořízne i řezací podložku. Nůž lze z plotteru vyjmout (ve výchozí poloze se nachází v levé části plotteru, má podobu černé tuby) a nastavit optimální délku. Rozmezí délky čepele je 1 až 10 mm, délku nastavíte otáčením. Pro samolepicí papír doporučujeme délku 1 mm, pro nažehlovací fólii 2 mm.

[/two_third_last]

[/full_width_color]

[one_third]

[/one_third]

[two_third_last]

5. Spusťte plotter a vložte do něj řezací podložku

Plotter zapněte a připojte k němu osobní počítač pomocí kabelu USB. Podložku vložte pod uchopovací válce, srovnejte ji podle směrovacích značek, a na displeji zmáčkněte tlačítko „Load mat“.

[/two_third_last]

[full_width_color]

[one_third]

[/one_third]

[two_third_last]

6. Začněte řezat

Do Silhouette Studia si načtěte Váš design. V části programu „Studio“ zvolte funkci „Trasovat“ a vyberte oblast návrhu, kterou chcete řezat. Trasy označují křivky, které budou do Vašeho materiálu vyřezány. Bez úspěšného trasování se Vám design vyřeže nekompletně.

Tip: U lepicích fólií doporučujeme následující hodnoty: sílu řezu 20 a rychlost 4; u nažehlovacích fólií sílu řezu 25 a rychlost 8.

Poté klikněte na tlačítko „Odeslat“ a zvolte specifikace řezu. Sečkejte do ukončení procesu řezání, a je hotovo! Na plotteru klikněte na tlačítko „Unload mat“, vyjměte řezací podložku, plotter vypněte. Pro odstranění přebytečného materiálu použijte hák nebo nůž, řezací podložku očistěte a uložte do skříňky.