Venuše

3D vytištěná replika sochy Venuše Mélské v životní velikosti, která funguje jako výzdoba naší přednáškové místnosti.

Specifikace

Klient
interní projekt
Rok výroby
2020
Tým
Stanislav Wasserbauer, Bedřich Štěpánek, Tomáš Hajdučík
Technologie
3D modelování, 3D tisk, post-processing

O projektu

Jako doplněk do učební místnosti PrusaLabu (tzv. Paluby) jsme zhotovili (a adaptovali) repliku Venuše Mélské v životní velikosti. Na její zrození připadlo zhruba 70 kilogramů filamentu a 2800 hodin tisku.

Pokud si chcete vytisknout vlastní verzi, 3D model (včetně hromady dalších antických soch a památek) si můžete stáhnout díky iniciativě Scan The World.

A proč jsme vlastně zvolili zrovna Venuši? Jednoduše řečeno, líbilo se nám, že objekt je 3D sken skutečné antické sochy, která byla vytesána před více než 2000 lety. Ztvárněním jedné z nejpamátnějších a nejvýraznějších soch, které kdy byly vytvořeny, pomocí 3D tisku v měřítku 1:1 jsme chtěli ukázat, že prakticky jakýkoli kus historie může díky moderním technologiím žít dál.

Objekt byl dokonale naskenován, takže jsme model nemuseli nijak upravovat. Co se týče rozdělení – použili jsme funkci Split Body v programu Fusion 360. Po vydělení objemu modelu tiskovým objemem tiskárny Prusa MK3s jsme získali přibližnou představu o tom, na kolik dílů jej budeme muset rozdělit. Stále jsme chtěli mít kontrolu nad tím, jak jednotlivé díly vypadají (kvůli převisům a podobně), a tak jsme roviny dělení umístili ručně. Nakonec jsme měli celkem 72 dílů.

Kusy byly vytištěny z materiálu Prusament PLA. Po sestavení a spoustě broušení jsme použili tmel ve spreji, plnič a akrylovou barvu ve spreji. Celková doba tisku činí zhruba 2800 hodin, následné zpracování zabralo dalších 40 člověkohodin.