Instalace Reflexe je výsledkem otevřené výzvy Signal Calling, jejíž partnerem se pro rok 2019 stal PrusaLab. Výhercům výzvy, kterými se stala dvojice architektů Adam Cigler a Petr Vacek, jsme nabídli prostory, vybavení Labu a pomoc našich mistrů při kompletaci jejich instalace. Po půl roce intenzivní práce instalace úspěšně debutovala na samotném Signal Festivalu.
Objekt „Reflexe“ se skládá z desítek pohyblivých a na sobě nezávislých zrcadel. Každé z nich je ovládáno dvěma servomotory, díky čemuž jde plocha zrcadla natočit do libovolného směru. Nosná kostra zrcadla a motorů je vyrobena pomocí 3D tisku a dohromady se zrcadlem tvoří jeden pohyblivý modul. Pět modulů připevněných na CNC vyřezaný překližkový panel je zapojeno do společného servo shieldu a představuje samostatný „cluster“, který dostává instrukce od řídícího mikropočítače RaspberryPi. Celá instalace se skládá z osmnácti clusterů řízených šesti vzájemně propojenými mikropočítači.
Ovládací software je vytvořený na míru a umožňuje kromě pohybů jednotlivých zrcadel synchronizovat také hudbu a scénické osvětlení. Kromě jedinečných site-specific animací kompilovaných z 3D prostředí je možné zrcadlovou stěnu oživit také pomocí dálkového ovladače s akcelerometry. Odraz v zrcadlech se neustále přelévá a proměňuje, a svojí hypnotickou transformací vtahuje pozorovatele do jedinečného audiovizuálního zážitku.
Takto vypadala jeho první verze. Původně kulatý nosný prstenec byl vytištěn filamentem s příměsí bronzu.
Díky parametrickému 3D modelu bylo snadné změnit tvar prstence na hexagon, který lépe pasuje k šestiúhelníkovým zrcadlům.
3D model totiž vychází ze skriptu, díky kterému je snadné například změnit průměr celého prstence a zbytek závislé geometrie se pak automaticky přepočítá na nové rozměry.
První verze však nesplňovaly náročné mechanické požadavky. Ovládací táhla tak například vypadávala z uložení.
Test nosné konstrukce odhalil, že pro rychlou montáž a demontáž je potřeba, aby podkladní panem clusteru dobře zapadal do připravených otvorů.
Funkčnost každého clusteru složeného z pěti modulů jsme testovali, abychom případně odstranili chyby vzniklé nesprávným zapojením servomotorů.
Nejtěžším úkolem bylo odstranit klepání a chvění zrcadel při pohybech, aby mohla být animace plynulá. To jsme vyřešili optimalizací 3D parametrů 3D tisku a vyztužením konstrukce kovovými prvky.
Montáž takového měřítka by nebyla možná bez pomoci 16 dobrovolníků, kteří na dva týdny proměnili PrusaLab v manufakturu.
Ze statického výpočtu nosné ocelové konstrukce vyšel požadavek mohutného zatížení, aby se objekt při prudkém poryvu větru nemohl převrátit.
Celkem bylo nutné použít 525 kg litinových bloků, které původně sloužily jako protizávaží průmyslového výtahu.
Jedinečný zážitek z instalace si nenechalo ujít přes 60 tisíc návštěvníků. Děkujeme!
Adam Cigler & Petr Vacek
elektronika, řídící a ovládací software
3D tisk
CNC
network
konstrukce
produkce & management
hudba
2021 © Prusa Research a.s. | Icons are sourced from The Noun Project