Ochranné pomůcky — Základy práce v dílně

V naší mechadílně se najde mnoho druhů nářadí, materiálů i strojů, které mohou pro nezkušené kutily představovat výzvu. Připravili jsme si proto pro vás sérii krátkých příspěvků, ve které vám přiblížíme základní pracovní postupy a předáme vědomosti, díky kterým se budete moci bez obav pustit do vlastních manuálních projektů.Vaší první myšlenkou, když vstoupíte do jakékoliv dílny, by mělo být — jsem dostatečně chráněn/a? Řada lidí stále považuje ochranné pomůcky za zbytečné a opatření za přehnaná. Věřte, že opatření i ochranné pomůcky nevznikly samy od sebe, ale aby předcházely zraněním, která se už stala. Nejčastěji dochází ke zranění právě kvůli nepoužití ochranných pomůcek, nedodržení postupů nebo nepozornosti.

Začněme u hlavy. Oči jsou nejzranitelnějším bodem na těle — ať už vrtáte, brousíte nebo pracujete s chemikáliemi, vždycky byste měli nosit ochranné brýle. Přijít o oko je snažší, než by se mohlo na první pohled zdát. I proto ochrana očí nekončí pouze u brýlí. Používá se také ochranný štít, který chrání celý obličej. Lze jej používat samostatně, nebo v kombinaci s brýlemi.

Dalším zranitelným místem jsou vaše uši. Ochraně sluchu většinou není věnováno toliko pozornosti, přestože zvuk broušení nebo řezání často přesahuje únosnou hladinu akustického tlaku, což může na sluchovém aparátu zanechat trvalé následky. Jinými slovy, když to řve, použijte sluchadla. Nebo alespoň špunty do uší.

V dílně se běžně práší. Připadně se pracuje s chemikáliemi, které mají často nepříjemné či zdraví škodlivé výpary. Je tedy vhodné chránit i dýchací cesty. V tomto případě záleží na činnosti, kterou děláte, protože podle toho budete volit vhodnou ochrannou pracovní pomůcku — u méně prašných projektů masku, u více prašných či výpary produkujících projektů respirátor. Ať už natíráte nebo brousíte, ochrana před polétavými částicemi je na místě.

Mezi základní ochranu v dílně bezesporu patří také rukavice. Chrání jednak proti drobným oděrkám a třískám, používat byste je měli ale víceméně při každé manipulaci, např. s elektrickými nástroji. Jsou samozřejmě chvíle, kdy potřebujete pracovat jemněji a rukavice vám překáží — v tomto momentě je třeba pečlivě zvážit, jestli užitek převažuje riziko.

Chránit je potřeba samozřejmě celé tělo. Pokud očekáváte třísky nebo jiskry, je dobrý nápad obléct si dlouhý rukáv a dlouhé kalhoty včetně zmiňovaných rukavic. V dílně byste také měli nosit ochrannou pracovní obuv s ocelovou špičkou a odolným povrchem.

Na závěr ještě jeden tip. Máte-li dlouhé vlasy, svažte si je gumičkou. Rozpuštěné vlasy, stejně jako volné a plandavé části oblečení jsou v dílně nebezpečné — stačí chvilka, a točivý moment některého ze strojů vám velice rychle vysvětlí proč.

Snažíme se, abyste se i vy cítili v PrusaLabu bezpečně. Většinu ochranných pomůcek tak u nás najdete k zapůjčení. Obléct se a dodržovat bezpečnost práce už ale musíte sami.


V příštím díle se podrobněji podíváme na bezpečnostní pravidla a postupy, které je nutné v každé dílně dodržovat.

Publikováno 04. 07. 2020 v kategorii Návody, Základy práce v dílně

Back to Top