Kutilské tipy — říjen 2019

Hledáte inspiraci pro Váš další projekt? Od října se Vám pokusíme každý měsíc přinést tipy na 4 různé výrobky, které Vás motivují, okouzlí, nebo pobaví.


Dřevěná mapa na laseru

🛠 Zdroj: Imgur

Prvním z projektů je dřevěná mapa Kodaně vyrobená na laserové řezačce. Překližka z baltské břízy je navrstvena na sebe tak, aby vytvářela 3D efekt. Postprocessing zahrnuje obroušení hran (zbavíme se tak spálené vrstvy dřeva) a nános barviva (zvýrazní texturu) na dřevo. Tak co, troufne si někdo třeba na mapu Prahy?

 

Mechanické počítadlo

🛠 Zdroj: Cults3D

Zbytečné? Ano. Elegantní, naučné a složité…? Ano! Tahle mechanická hračka se sestává z více než 100 součástek, a proto není divu, že její manuál je přes 26 stránek dlouhý. Model funguje čistě na mechanické bázi, ale inovaci se meze nekladu, a zrovna tady by mohl menší motorek udělat divy.

 

Držák na toaletní papír

🛠 Zdroj: Thingiverse

No co? Všechny projekty přece nemusí mít nádech vážnosti. Tento držák je pravděpodobně o něco chytřejší než ten, co máte doma. Když s ním ušetříte pouze 10 sekund při každé výměně papírové role, můžete v příštích 40 letech ušetřit celých 666,66 minut života (ano, opravdu jsme to počítali).

Autor dokonce natočil videonávod na montáž finálního produktu! 👇

 

Strašidelná mandarinka

🛠 Zdroj: /r/lasercutting

Halloween, helouvín, nebo dušičky? Říkejme konci října jakkoliv chceme, ale strašidelná mandarinka namísto dýně vyřezaná na laseru je velmi kreativní a vcelku na místě. Pro nás kutily je však ještě zajímavější samotná laserová řezačka — pokud se Vám její rám zdá povědomý, nejste sami.

Původně šlo totiž o 3D tiskárnu! Uživateli redditu /u/vietquocnguyen se povedlo přeměnit tiskárnu Anet A8 na laserovou řezačku s výkonem 2,5 W. Zajímavé je, že celý stroj stále používá firmware Marlin — je tedy třeba laserovat pomocí Gcodu. K převodu formátů DXF/SVG/BITMAP/JPG/PNG do Gcodu naštěstí lze využít např. aplikaci LaserWeb.

Publikováno 14. 10. 2019 v kategorii Návody

Back to Top