PrusaLab.cz » Hardware akcelerátor » Akcelerátor 2020
Byl spuštěn 2. ročník PrusaLab hardware akcelerátoru! Přejít na aktuální stránku.

HARDWARE AKCELERÁTOR

Po náročném výběrovém řízení, ve kterém se ucházelo o místo v akcelerátoru celkem 92 přihlášených, konečně známe vítěze! PrusaLab v rámci akceleračního programu podpořil investicemi, mentoringem a technologickým zázemím tři inovativní projekty.

Jsou jimi Vanilla Robotics, vyvíjející autonomní donáškové roboty, cyklistická sedla vyráběná s využitím 3D tisku od firmy Posedla, a interaktivní elektromagnetická socha umělce Kryštofa Brůhy. Každý z projektů získal počáteční investici 450 tisíc korun na materiály a služby s vývojem spojené, a od března 2021 úzce spolupracuje s experty na digitální fabrikaci a projektové řízení.

6 měsíců

na vývoj, výrobu a mentoring

450 000 Kč

pro každý projekt

+ další

výhody

Projekt sledujte zde:  Web | Instagram | Facebook | YouTube

Posedla

Myšlenka cyklistického sedla na míru, kde ve vývoji a následné produkci hraje klíčovou roli 3D tisk, ale také pokročilé kompozitní materiály, se zrodila v hlavách „posedlých” cyklistů Martina Řípy a Jiřího Dužára. Sedlo je jedním ze tří kontaktních bodů cyklisty s kolem a to, jak jezdci padne, má zásadní vliv na jeho zdraví, komfort a výkon. Přestože má každý člověk unikátní fyziologii, výběr sedla v drtivé většině případů probíhá metodou pokus-omyl, což ve většině případů nevyústí v tu správnou volbu.

Posedla představují řešení tohoto problému. Sedla na míru vzniknou kombinací klasických výrobních postupů s parametrickým designem pomocí 3D tisku. Na základě individuálních parametrů, které cyklista zadá z pohodlí domova, se tak docílí přesné a správné ergonomie posedu.
Za první tři měsíce pobytu v akcelerátoru Posedla prošli několika fázemi prototypování od vstupních modelů až po testovací prototypy. Projektu se podařilo konsolidovat tým klíčových spolupracovníků a dodavatelů, a první sedla by tak měla putovat ke svým zákazníkům se začátkem sezóny 2022.

[rl_gallery id=“15223″]

Projekt sledujte zde:  Web | Instagram

Vanilla Robotics

Konkurovat logistice doručovacích služeb i velkých skladišť chce se svými autonomními roboty dvojice vývojářů Tomáš Krivda a Jan Sedláček. Jejich motorizovaná transportní plošina připomínající skateboard dokáže již nyní za asistence operátora doručit zásilku o hmotnosti až 20 kilogramů. Díky kombinaci zabudovaných senzorů a umělé inteligence je schopna detekovat objekty i osoby, a v reálném čase tak vytvářet mapu svého okolí. K řídící jednotce lze připojit různé typy podvozku, které si zákazník zvolí na základě potřeby.

Vanilla Robotics ve spolupráci s Prusalabem prošli mnoha iteracemi hardwaru, a mimo jiné plánují dokončit vývoj plně nezávislého navigačního systému. To by projektu umožnilo během následujících let uvést na trh robotickou donáškovou platformu za zlomek stávajících cen. Testovací provoz robotické flotily by se měl v první fázi zaměřit na tzv. last mile delivery, tedy transport zásilky ke koncovému zákazníkovi. Právě poslední krok v logistickém procesu totiž bývá pro doručovací služby nejnákladnější. Pražané by se měli s autonomně naváděnými kurýry v ulicích města setkat již v roce 2022.

[rl_gallery id=“15274″]

Projekt sledujte zde:  WebInstagram | YouTube

Audire Fluctus 2.0

Prototypem elektromagnetického zrcadla, které jako médium využívá magnetickou kapalinu, oslovil porotu Kryštof Brůha. Svislá fluidní plocha kinetického obrazu s názvem Audire Fluctus 2.0 dokáže reagovat na neviditelné elektromagnetické záření v jejím okolí — a tyto vjemy následně zobrazovat. Divák tak bude moci pozorovat skrytou vrstvu reality, kterou tvoří jeho elektrická zařízení: osobní telefon či například chytré hodinky.

Brůha tak navazuje na linii svých předchozích děl, mezi které se řadí performativní projekt experimentální módní kolekce Audire Fluctus prezentovaný v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Week 2019 či kinetický obraz Signum Supra / 2016, jenž vznikl na Akademii výtvarných umění v Praze.

V dílně se momentálně dokončují práce na prototypu v měřítku 1:3, který slouží pro ověření konceptu. Umělecké dílo by pak veřejnost měla poprvé spatřit v galerii Pragovka na jaře roku 2022, kam se socha kvalifikovala skrze otevřenou výzvu.

[rl_gallery id=“15394″]

Partneři